Newsletter
Dbasz o siebie i swoje zdrowie? Dołącz do grona osób takich jak Ty i korzystaj: -> ze sprawdzonej wiedzy -> i dedykowanych ofert specjalnych. Na start cały koszyk tańszy o 10%!
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Producenci
Lubisz promocje? My również :)
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO

35,90 zł

Cena regularna: 37,80 zł

Najniższa cena: 35,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO

119,80 zł

Cena regularna: 149,70 zł

Najniższa cena: 119,80 zł
szt.
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO

99,90 zł

Cena regularna: 119,80 zł

Najniższa cena: 99,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO

79,90 zł

Cena regularna: 89,80 zł

Najniższa cena: 79,90 zł
szt.
Alergik idzie do szkoły 0
Alergik idzie do szkoły

Aktualizacja: 30.08.2023

Alergik idzie do szkoły

Mały alergik i opieka nad nim to ogromne wyzwanie dla rodziców. Na szczęście z biegiem czasu zalecenia na temat tego „co można, a co nie” wchodzą rodzicom w krew i stają się oczywiste. I właśnie wtedy… alergik idzie do szkoły.

Szacunkowo ponad połowa dzieci uczęszczających do polskich szkół jest alergikami. Najczęstsze uczulenie to alergia pokarmowa.

Choć liczba alergików jest bardzo znacząca, szkoły wciąż mają znikomą wiedzę na temat alergii. Dodatkowo personel szkolny ma niewystarczające przygotowanie do postępowania z taką przypadłością.

Ale na szczęście alergia u dziecka w wieku szkolnym nie musi być koszmarem.

 

Jedzenie w szkole

Szkolna stołówka to nie restauracja – nie można zamówić sobie wybranego dania. Jadłospis ustalany jest odgórnie, a serwowane dania mogą zawierać szkodliwe alergeny. Korzystanie ze szkolnej stołówki może okazać się dużym problemem dla osób z alergią pokarmową.

Zapewnienie dziecku odpowiedniego wyżywienia to kluczowe zadanie rodziców w przypadku alergii pokarmowej. Chodzi tutaj zarówno o jedzenie, jakie dziecko zabierze z domu, jak i zadbanie o to, by nie zaszkodziły mu posiłki, które zje w szkole, np. na szkolnej stołówce. Obecnie każda placówka jest zobowiązana do uwzględnienia alergii w komponowaniu stołówkowego menu. Warto jednak dopytać o ten fakt przed zapisaniem dziecka do danej szkoły. Alergik musi też być świadomy, że nie powinien częstować się ze zwykłej grzeczności tym, co proponują mu koledzy, jeśli wie, że może to wywołać reakcję alergiczną.

 

Szkolne pomoce naukowe

Czynników, które mogą wywołać alergie, jest w szkole wiele. Na szczęście coraz rzadziej spotyka się w szkołach tablice kredowe, a razem z nimi grube zakurzone gąbki. Ale nadal są obecne różnego rodzaju pomoce naukowe: rekwizyty, mapy, plansze, wypchane zwierzęta, na których osadza się bardzo dużo kurzu wywołującego reakcje alergiczne (kichanie, katar). Należy również pamiętać o farbach, lakierach, odczynnikach chemicznych niosących ze sobą zagrożenie alergiczne.

Nauczyciel opiekujący się dzieckiem musi być poinformowany o substancjach, które mogą wywołać gwałtowną reakcję ze strony układu immunologicznego dziecka. Dzięki tej wiedzy z pewnością dokona on starań, by nie narażać alergika na kontakt z alergenem.

 

Zajęcia z WF-u

Zajęcia wychowania fizycznego mogą okazać się problematyczne dla uczniów z astmą, jednak nie jest prawdą, że mały astmatyk powinien bezwzględnie unikać jakiegokolwiek wysiłku. Zwolnienie z WF-u naprawdę nie jest mu potrzebne – takie działanie może jedynie utrwalić w dziecku niechęć do aktywności oraz uzasadnić przekonanie o własnej słabości względem rówieśników. Wuefista powinien jednak zostać poinformowany o chorobie ucznia i uwzględniać ją w czasie planowania i prowadzenia ćwiczeń.

W większości przypadków astmatycy mogą bez przeszkód brać udział w grach zespołowych, pływać, biegać truchcikiem oraz uczestniczyć w ćwiczeniach gimnastycznych z lekkim obciążeniem.

Warunki w jakich prowadzone są zajęcia również mogą mieć wpływ na samopoczucie uczniów – nauczyciele powinni zadbać o regularne sprzątanie i wietrzenie sal oraz odświeżanie materacy. Jest to istotne także w przypadku uczniów z alergiami wziewnymi, bo pleśń czy kurz to dla takich osób bardzo niekorzystna sytuacja. Pora roku, temperatura, czy aktualny stan dziecka to kolejne okoliczności, które powinny być wzięte pod uwagę przy dobieraniu ćwiczeń – przykładowo, zajęcia na świeżym powietrzu w okresie pylenia roślin nie będą najlepszym pomysłem.

 

Pierwsza pomoc dla alergika

Świadomość alergii to podstawa w pomocy uczniom. Rodzice powinni poinformować wychowawcę o alergii dziecka już w pierwszych dniach szkoły.

Dobrze jest sprawdzić, czy szkoła posiada adrenalinę na wypadek wstrząsu anafilaktycznego i czy jest tam osoba, która potrafi w nagłym wypadku udzielić dziecku pierwszej pomocy. Nauczyciel powinien dysponować też numerem telefonu rodzica, by w razie potrzeby jak najszybciej się z nim skontaktować.

Astma zasługuje na szczególną uwagę – o ile w przypadku innych alergii powiadomienie wychowawcy jest wskazane, w przypadku astmy to po prostu konieczność. Niespodziewany atak może zostać wywołany przez bardzo wiele czynników, dlatego nauczyciele muszą zostać poinformowani o tym, jak postępować w razie nagłych duszności, a także o przyjmowanych przez dziecko lekach i sposobie ich podawania.

Alergia oskrzelowa u dziecka w wieku szkolnym powodować może dużą nieobecność na zajęciach. Warto jednak zrobić wszystko, aby dziecko jak najwięcej czasu spędzało z rówieśnikami. Często dziecko po napadach duszności nocnych przychodzi senne, zmęczone, a niekiedy poddenerwowane. Podanie leku przeciwhistaminowego również może powodować ograniczoną koncentrację dziecka na lekcjach lub przeciwnie – może powodować, że dziecko jest bardzo pobudzone, agresywne.

Warto mieć świadomość tego, że alergia wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Układ immunologiczny jest ściśle powiązany z układem nerwowym, a więc także z mózgiem. I choć ogólnie sprawność umysłowa dziecka z alergią nie różni się niczym od sprawności umysłowej tego bez alergii, oprócz objawów typowych dla alergii od czasu do czasu mogą się pojawić bóle głowy, zaburzenia koncentracji, pamięci czy trudności z przyswajaniem wiedzy.

W wyniku przyjmowanych leków dzieci mogą doświadczać senności czy zmagać się z opóźnionym refleksem. Alergik w pewnych okresach roku czy na pewnych etapach leczenia może mieć obniżoną wydolność – tak fizyczną, jak i intelektualną. Choroby alergiczne mogą też wywoływać negatywne reakcje na stres, zwiększony lęk oraz chwiejność emocjonalną.

Wysyłając dziecko do nowej szkoły, do nieznanych mu jeszcze rówieśników, przygotujmy prawidłowo nie tylko dziecko do nowej szkoły, ale również szkołę. Dowiedzmy się, czy są już w tej szkole dzieci z alergia, czy szkoła jest prawidłowo przygotowana na przyjęcie dzieci z alergia.

Niestety, często rodzice nie zdają sobie sprawy z tego związku i nie informują wychowawcy o problemach zdrowotnych dziecka. A tylko świadomość jego istnienia pozwoli wprowadzić dodatkowe środki ostrożności, które ułatwią malcowi funkcjonowanie w nowym środowisku.

 

Pamiętaj:

  • Poinformuj nauczycieli, a w szczególności wychowawcę o alergii dziecka, o zaleceniach alergologa
  • Przygotuj i przekaż listę zakazanych do spożycia produktów, na które twoje dziecko jest uczulone
  • Zostaw swój numer telefonu, aby w nagłych przypadkach wychowawca miał możliwość szybkiego kontaktu
  • Dowiedz się, gdzie najbliżej szkoły znajduje się alergolog, aby w nagłych przypadkach szybko udzielić pomocy twojemu dziecku
  • Poproś wychowawce, aby np. przy współpracy ze szkolnymi kołami zainteresowań odpowiednio informował uczniów, że choroba alergiczna nie stanowi zagrożenia dla innych uczniów
  • Sprawdź, czy szkoła posiada adrenalinę na wypadek wstrząsu anafilaktycznego i czy jest tam osoba, która potrafi udzielić dziecku pierwszej pomocy do czasu przybycia karetki pogotowia ratunkowego
  • Spróbuj zainicjować w szkole przeprowadzenie szkolenia dla nauczycieli i personelu szkolnego z zakresu rozpoznawania objawów alergii.

 

Warto wiedzieć

Dziecko z chorobą alergiczną może gorzej funkcjonować w szkole. Zarówno objawy chorobowe, jak i przyjmowane leki zaburzają proces uczenia się, obniżają koncentrację, powodują wolniejsze tempo pracy, zmęczenie lub senność. Dziecko chore przymuszane do wysiłku przerastającego jego możliwości czuje się zmęczone nauką. Konieczne jest więc dostosowanie treści nauczania i metod pracy do aktualnych możliwości psychofizycznych dziecka z alergią.

 

Uwaga! Nie ma potrzeby, by nauczyciel informował innych uczniów o „szczególności” naszego dziecka. To niepotrzebnie zwróci na nie uwagę i sprawi, że będzie czuło się inne, odmienne czy dziwne.

 

Szkolne zagrożenia dla alergika to ważny temat nie tylko dla samych uczniów. Alergia nie jest zaraźliwa. Szkoły powinny mieć szeroką wiedzę na temat uczuleń. W odpowiednim środowisku lepiej się uczy i funkcjonuje.

Zadbajmy więc o to, aby dzieci mogły zająć się efektywną nauką, nie przejmując się uporczywymi objawami alergii.

 

Źródło: opracowanie własne na podstawie pulsmedycyny.pl; antyalergiczny.pl
Foto: pixabay.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl