Newsletter
Dbasz o siebie i swoje zdrowie? Dołącz do grona osób takich jak Ty i korzystaj: -> ze sprawdzonej wiedzy -> i dedykowanych ofert specjalnych. Na start cały koszyk tańszy o 10%!
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Producenci
Lubisz promocje? My również :)
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO

35,90 zł

Cena regularna: 37,80 zł

Najniższa cena: 35,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO

119,80 zł

Cena regularna: 149,70 zł

Najniższa cena: 119,80 zł
szt.
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO

99,90 zł

Cena regularna: 119,80 zł

Najniższa cena: 99,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO

79,90 zł

Cena regularna: 89,80 zł

Najniższa cena: 79,90 zł
szt.
Co pyli w czerwcu? 0
Co pyli w czerwcu?

 Aktualizacja: 27.05.2023

Co pyli w czerwcu?

Jeśli w czerwcu w słoneczne dni, w czasie pobytu poza domem, występują u Ciebie objawy takie jak kichanie, świąd nosa i oczu, wodnisty katar czy niedrożność nosa oraz łzawienie i zaczerwienie oczu, to jest bardzo prawdopodobne, że uczulają Cię pyłki traw.

Czerwiec to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla osób cierpiących na alergie. To właśnie wtedy w Polsce przypada szczyt pylenia traw. Na przełomie maja i czerwca stężenie tego alergenu wzrasta do wartości wysokich i bardzo wysokich, co u osób uczulonych na pyłki traw wywołuje zwykle silne objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek, a czasem również objawy astmy pyłkowej.

 

Poza pyłkami traw uczulają również pokrzywa, szczaw, babka i komosa. W niskim stężeniu obecny jest też pyłek krzewów i drzew: pyłek bzu czarnego i lipy.

W miastach (ulice, parki) na zachodzie kraju spotykamy nawet w średnim stężeniu pyłek platanu.

Na terenach rolniczych obecny w powietrzu atmosferycznym jest również pyłek rzepaku.

W czerwcu odnotowuje się też w wysokim stężeniu zarodniki grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladopsorium, a w średnim stężeniu zarodniki z rodzaju Alternaria.

 

Szczyt pylenia traw i pokrzywy w czerwcu

Pylenie w czerwcu - pokrzywa i trawy

W czerwcu przypada apogeum pylenia tych roślin i dotyczy ono niemalże całego kraju. Ponadto objawy alergii będą potęgowane przez alergeny pyłku kwitnącego właśnie żyta (które także jest trawą, tyle że uprawną).

W związku z tym uczuleni na pyłki traw powinni omijać kwitnące pola i łąki, zwłaszcza w godzinach 5 – 8 oraz 17 – 19. Wówczas obserwowane jest niemalże dwukrotne zwiększenie stężenia tych alergenów w powietrzu.

W czerwcu najbezpieczniejszym miejscem dla alergików wydaje się być morska plaża, gdzie wiatr wiejący od strony morza przynosi wolne od pyłku powietrze. Na spacer można się wybrać także w góry (powyżej 600 m n.p.m.) – tam stężenie pyłku traw jest jeszcze niskie.

Podobne zalecenia dotyczą uczulonych na pokrzywę, którzy dodatkowo powinni omijać wilgotne lasy. Na szczęście tych jest znacznie mniej, ponieważ pokrzywa stosunkowo rzadko jest przyczyną alergii. 

Osoby uczulone na pyłki powinny zaopatrzyć się w okulary, które pomogą chronić oczy przed wtargnięciem alergenów oraz nakrycie głowy, które zabezpieczy przed wnoszeniem do domu pyłków osiadających na włosach.

 

Żyto

Pylenie w czerwcu - żyto

Żyto to trawa uprawna (zboże). Polska jest jednym głównych producentów żyta w Europie. Pyłek żyta, które jako jedno z niewielu zbóż jest wiatropylne, osiąga bardzo wysokie stężenie w powietrzu atmosferycznym w całej Polsce, również w miastach, gdzie jest zawiewany z terenów podmiejskich.

Żyto kwitnie w maju i przez pierwsze 10 dni czerwca, jednak objawy uczulenia z różnym natężeniem mogą pojawiać się nawet do końca lipca. W związku z tym osoby z alergią wziewną na to zboże powinny omijać kwitnące pola przez najbliższe dwa miesiące.

Warto wiedzieć, że u osoby uczulonej na pyłki żyta może wystąpić reakcja alergiczna w postaci bólu brzucha, biegunki czy wymiotów po spożyciu ziaren tego zboża.

 

Czarny bez

Pylenie w czerwcu - czarny bez

Czarny bez kwitnie od maja do czerwca i w tym ostatnim miesiącu pyli najsilniej, zwłaszcza przez pierwsze dwadzieścia dni.

 

Babka

Pylenie w czerwcu - babka

Babka kwitnie od kwietnia do września i przez cały ten okres najmniej dokucza alergikom z południowo-zachodnich oraz północno-wschodnich krańców Polski, ponieważ tam przez całą wiosnę i lato stężenie jej pyłków w powietrzu jest niskie. W pozostałych częściach kraju nieznaczny wzrost stężenia pyłków babki zwyczajnej przypada już na koniec maja i podwyższony utrzymuje się przez cały czerwiec, aż do przełomu sierpnia i września.

Warto wiedzieć, że w Polsce występują 3 gatunki babki (zwyczajna, lancetowata, średnia). Jednak stężenie ich pyłku w Polsce nigdy nie osiąga wysokich wartości.

 

Szczaw

Pylenie w czerwcu - szczaw

Szczaw kwitnie od maja do czerwca i przez cały ten okres jednakowo dokucza wszystkim alergikom. W tym ostatnim miesiącu stężenie jego pyłków w powietrzu jest średnie.

 

Komosa

Pylenie w czerwcu - komosa

W czerwcu stężenie pyłków komosy w przeważającej części kraju jest bardzo niskie. W najlepszej sytuacji są alergicy z centralnej i południowej części kraju, którzy w ogóle nie odczują jej działania, gdyż w tych rejonach komosa w czerwcu nie pyli.

 

Zarodniki grzybów mikroskopowych (grzybów pleśniowych) z rodzaju Cladosporium i Alternaria

Pylenie w czerwcu - grzyby mikro

Zarodniki wielu gatunków Cladosporium występują w powietrzu, zarówno na zewnątrz pomieszczeń, jak i w mieszkaniach. Przez wiatr są roznoszone na bardzo duże odległości. Szczególnie intensywne zarodnikowanie Cladosporium następuje, gdy po okresie ciepłym, ale deszczowym, następują dni pogodne, suche i wietrzne. Grzybnia Cladosporium dobrze rozwija się w pomieszczeniach źle wentylowanych i wilgotnych – w piwnicach, kuchniach, łazienkach, sklepach antykwarycznych, pomieszczeniach archiwów i bibliotek. Ich rozwojowi sprzyja obecność w pomieszczeniach roślin doniczkowych, ptaków i dużych ilości kurzu domowego.

Grzyby z rodzaju Alternaria są rozpowszechnione na całym świecie i są wszechobecne w naszym otoczeniu. Żyją i rozwijają się w górnych warstwach gleby, na roślinach, owocach i warzywach, materiałach włókienniczych, w kanalizacji, klimatyzacji, a nawet na wilgotnych ścianach, parapetach itp. Ich zarodniki występują także w powietrzu. 

Stężenie zarodników grzybów z rodzaju Cladosporium wzrasta gwałtownie już w ostatniej dekadzie maja i jest bardzo wysokie przez cały czerwiec, aż do końca września.

Zła wiadomość także dla uczulonych na zarodniki grzybów rodzaju Alternaria – ostatnia dekada czerwca rozpoczyna kilkumiesięczne, agresywne działanie tych grzybów na alergików w całej Polsce. Intensywność ich pylenia osłabnie dopiero w drugiej dekadzie września.

 

Ważne

Należy pamiętać, że intensywność pylenia poszczególnych roślin w różnych częściach kraju jest uzależniona m.in. od zmiennych warunków atmosferycznych. Warto wiedzieć, że w czasie opadów deszczu i bezpośrednio po nich powietrze jest wolne od pyłków roślin, dlatego poza kalendarzem pylenia warto śledzić także prognozę pogody.

W poszczególnych latach sezony pylenia mogą znacznie różnić się od średnich wieloletnich. W związku z tym należy śledzić na bieżąco aktualne komunikaty dla alergików, które są dostępne m.in. na stronach internetowych.

 

Źródło: opracowanie własne
Foto: pixabay.com, czasnato.pl

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl