Newsletter
Dbasz o siebie i swoje zdrowie? Dołącz do grona osób takich jak Ty i korzystaj: -> ze sprawdzonej wiedzy -> i dedykowanych ofert specjalnych. Na start cały koszyk tańszy o 10%!
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Producenci
Lubisz promocje? My również :)
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO

35,90 zł

Cena regularna: 37,80 zł

Najniższa cena: 35,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO

119,80 zł

Cena regularna: 149,70 zł

Najniższa cena: 119,80 zł
szt.
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO

99,90 zł

Cena regularna: 119,80 zł

Najniższa cena: 99,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO

79,90 zł

Cena regularna: 89,80 zł

Najniższa cena: 79,90 zł
szt.
Święta alergika – jak je przygotować? 0
Święta alergika – jak je przygotować?

Aktualizacja: 15.12.2023

Święta alergika – jak je przygotować?

Alergia kojarzy się szczególnie z wiosennymi i letnimi miesiącami, kiedy pylą trawy i drzewa. Często też z roztoczami kurzu domowego i zwierzętami. Tymczasem dla wielu alergików świąteczny czas to wyjątkowo trudny okres, ponieważ właśnie wtedy narażeni są na wiele alergenów, z którymi nie mają styczności przez resztę roku. Jak zatem zaplanować święta, gdy mamy w swoim gronie alergika?

Choinka

Badania przeprowadzone na jednym z amerykańskich uniwersytetów medycznych wykazały, że na świątecznym drzewku może występować aż 53 różnych rodzajów pleśni. Większość z nich to potencjalne alergeny, zwiększające ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu i kaszlu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może okazać się drzewko sztuczne. Jednak nie do końca, może bowiem zawierać uczulający lateks i być siedliskiem kurzu. Co zatem zrobić by nasza choinka była bezpieczna? Jeśli decydujemy się na żywe drzewko, warto je spryskać wodą z niewielką ilością wybielacza. Dzięki temu pozbędziemy się pleśni i brudu oraz zapachu terpentyny. Nie można jednak stosować tej mieszanki, gdy mamy zwierzęta domowe, ponieważ istnieje ryzyko, że zjedzą kawałek drzewka spryskanego tą miksturą. Najlepiej by drzewko było w domu jak najkrócej, ponieważ jego obecność zwiększa poziom pleśni w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Dlatego najlepiej usunąć je zaraz po świętach. Wybierając drzewko zadbaj o to, by pochodziło z upraw ekologicznych, było młode, cięte, a nie w doniczce oraz wytrzepane i opłukane. W przypadku sztucznej choinki należy pamiętać, aby przechowywać ją w odpowiednich warunkach. Będzie to suche i chłodne miejsce, najlepiej w plastikowym szczelnie zamkniętym worku. Przed ekspozycją choinkę należy umyć i usunąć kurz z ozdób.

Ozdoby

Jak co roku w okresie świątecznym odkopujemy z szaf i garaży zapomniane przez cały rok ozdoby. Najczęściej nie przykładamy dużej wagi do prawidłowego ich zabezpieczenia i pozwalamy, by kurz i pleśń swobodnie się na nich zbierały. Dlatego zanim zawiesisz na choince zeszłoroczne bombki i światełka dokładnie je wyczyść. Najzdrowszym rozwiązaniem jest przygotowanie ozdób własnoręcznie z masy solnej, makaronu, papieru czy gliny. Jest to czasochłonne, ale może być doskonałą okazją do zabawy z dziećmi. Pleśń może się znajdować także na stroikach ze świeżych kwiatów, wieńcach i innych roślinnych ozdobach, dlatego alergicy powinni ich unikać i wybierać raczej sztuczne stroiki.

Zapachy

Cynamon, wanilia, pomarańcza i goździki to zapachy, które niemal natychmiast kojarzą się ze świątecznym czasem. Zanim jednak obstawimy dom świeczkami zapachowymi zastanówmy się, czy to na pewno zdrowe. Alergicy zazwyczaj mają niezwykle wrażliwe powonienie i silniej reagują na zapachy, dlatego unikajmy świec zapachowych, a jeżeli chcemy zbudować klimatyczny nastrój używajmy świec z wosku pszczelego. Jednak nie tylko sztuczne zapachy mogą stanowić problem dla alergików, intensywna woń przygotowywanych potraw w połączeniu z perfumami, zapachem choinki, grzanego wina, a także środków czystości to mieszanka, która może okazać się problematyczna. Aby przynieść ulgę alergikowi należy często wietrzyć pomieszczenia lub rozważyć inwestycję w oczyszczacz powietrza.

Prezenty

Wybór odpowiedniego prezentu dla alergika nie jest łatwy. Należy unikać rzeczy, które łatwo się kurzą, np. koce, czy pluszaki. Niewskazane są również słodycze, kolorowe alkohole i biżuteria zawierająca nikiel, a także kosmetyki, gdyż mogą zawierać uczulające substancje. Zanim zatem zdecydujemy się na zakup prezentu osobie z alergią, najlepiej poradzić się kogoś z jej najbliższej rodziny.

Świąteczne potrawy

Święta to oczywiście czas, kiedy na stole pojawia się mnóstwo pysznych potraw, które jadamy tylko o tej porze roku, kapusta z grzybami, uszka, kutia czy karp to potrawy, które nierozerwalnie związane są z tym magicznym czasem. Jednak w kwestiach kulinarnych osoby uczulone również muszą być ostrożne. Alergicy, którzy sami przygotowują świąteczną kolację powinni sprawdzać, czy produkty, których używają nie mają w składzie substancji uczulających i w razie potrzeby zastępować je innymi, bezpiecznymi produktami. Jeśli wybierają się ze świąteczną wizytą do innych warto zadzwonić kilka dni wcześniej do gospodarzy, powiedzieć o swojej alergii i zapytać o potrawy, które będą gościły na stole. Jeśli okaże się, że większość z nich zawiera substancje uczulające, najprościej i najbezpieczniej będzie przyjść ze swoim jedzeniem.

Najczęściej uczulające składniki to: jajka, łubin, który jest często dodawany do różnych gatunków mąki, mięczaki i ryby morskie, mleko, musztarda, orzechy, dwutlenek siarki – konserwant chroniący przed wilgocią i pleśnią, występuje w napojach gazowanych, produktach mięsnych, winie i piwie.

Święta to czas, w którym każdy powinien czuć się szczęśliwy i bezpieczny, przy odrobinie dobrej woli i uważności możemy sprawić, by także alergicy czuli się w tym czasie komfortowo. Wystarczy kilka zmian w naszym otoczeniu, rozmowa o tym, co uczula i można uniknąć wielu nieprzyjemnych dla alergików sytuacji.

Zdrowych Świąt bez alergii!



Tekst: opracowanie własne
Foto: pixabay.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl