Newsletter
Dbasz o siebie i swoje zdrowie? Dołącz do grona osób takich jak Ty i korzystaj: -> ze sprawdzonej wiedzy -> i dedykowanych ofert specjalnych. Na start cały koszyk tańszy o 10%!
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Producenci
Sezon smogowy – przygotuj się 1
Sezon smogowy – przygotuj się

Sezon smogowy – przygotuj się

Czy można przygotować się do sezonu smogowego? Spróbujmy!

Sezon grzewczy w Polsce zaczyna się w październiku i trwa zazwyczaj do marca. Jest to jednocześnie okres najgroźniejszego smogu.

Przeczytaj kilka porad jak się do tej sytuacji przygotować oraz jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę.

Jeśli chodzi o jakość powietrza Polska jest niestety czarnym (choć lepszym określeniem byłoby czerwonym…) punktem na mapie Europy. Gdy w miesiącach zimowych temperatura spada poniżej zera, a ludzie w miastach i w miasteczkach, w źle ocieplonych domach, w przestarzałych piecach zaczynają palić czym się da – zimowy smog otula wszystko i wszystkich swoimi oparami…

Szacuje się, że zanieczyszczone powietrze jest powodem śmierci 46 tys. (!) osób rocznie w Polsce.

Na początku września, tuż przed początkiem sezonu smogowego, rokrocznie publikowany jest raport na temat ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami. Wyniki tego raportu od kilku lat są bardzo podobne... Bardzo ogólnie ujmując można z nich wysnuć dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra jest taka, że w przyszłości Polska będzie wolna od smogu. Zła jest taka, że stan ten osiągniemy za jakieś 24 do 100 lat (w zależności od rejonu Polski i prowadzonej polityki smogowej). Taki żarcik, który śmieszy, ale niestety przez łzy.


Z raportów NIK wynika, że powody zanieczyszczania powietrza są następujące:

  • niewystarczające działania odpowiednich władz (ministerstw, samorządów wojewódzkich i gminnych),
  • fatalne przepisy dotyczące jakości paliw stałych,
  • zawieszony w powietrzu najdrobniejszy pył PM 2,5 (powoduje on choroby układu krążenia i oddechowego, astmę, zawały, wylewy krwi do mózgu, raka płuc).

O niewystarczających działaniach antysmogowych mówią już nie tylko aktywiści miejscy i ekolodzy, ale nawet Najwyższa Izba Kontroli. Z raportu wynika, że smog będzie z nami jeszcze co najmniej 24 lata.

Skoro trafiłeś na naszą stronę i czytasz ten tekst, oznacza to, że dbasz o stan swojego zdrowia, o swoich bliskich, o swoje otoczenie.

Smog w sezonie zimowym jest bardzo trudny do uniknięcia. Ale jednocześnie można bardzo skutecznie ograniczyć jego wpływ na nasz organizm podczas pobytu na dworze. A co do pomieszczeń – są sposoby, żeby utrzymać w nich bardzo dobrą jakość powietrza.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak przygotować się na nadchodzący sezon smogowy.

Jesteś początkujący w temacie smogu?

Poniższe punkty to podstawa indywidualnych działań antysmogowych:

PUNKT 1 – sprawdź co cię truje.

Oto porcja wiedzy – przeczytaj nasz tekst o tym, czym właściwie jest smog i co powoduje, że jest taki niebezpieczny.

PUNKT 2 – monitoruj stan jakości powietrza.

Możesz to robić korzystając ze stron internetowych oraz aplikacji mobilnych, które prezentują dane dotyczące jakości powietrza w Polsce.

PUNKT 3 – kup miernik lub zainwestuj w stację pomiarową.

Miernik stanu powietrza to zazwyczaj niewielkie przenośne urządzenie. Z jego pomocą w łatwy sposób można określić stan powietrza, w każdym miejscu, w którym akurat przebywamy.
Jako urządzenie stacjonarne można polecić stację pomiarową. Oprócz danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza monitoruje również poziom CO2 w pomieszczeniu, prognozę pogody, można w niej ustawiać częstotliwość pomiarów i daje dostęp do dokładnych danych historycznych – wszystko w zależności od modelu.

PUNKT 4 – kup maskę albo chustę antysmogową dla siebie i swoich najbliższych.

Chusta lub maska to podstawowy i jednocześnie najłatwiejszy sposób, aby zabezpieczyć się przed smogiem, gdy wychodzimy z domu. Na rynku jest dostępny coraz większy asortyment tych produktów. Rodzaj filtra i dopasowanie są najistotniejszymi parametrami przy wyborze maski, która ma chronić nasze drogi oddechowe. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące masek, ich rodzajów oraz kilka porad przed zakupem znajdziesz w osobnym artykule.

PUNKT 5 – włącz oczyszczacz powietrza.

Maska czy chusta sprawdza się na spacerze. Natomiast w domu trzeba mieć oczyszczacz powietrza, który zadba o dobrą atmosferę w naszym otoczeniu. Domy z kilkoma pomieszczeniami będą wymagać kilku urządzeń, ale w niewielkim mieszkaniu już jeden oczyszczacz o odpowiednio dobranych parametrach da sobie radę. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać urządzenie w zależności od warunków, w jakich będzie ono pracowało. Bardziej szczegółowe informacje dotyczące urządzeń oczyszczających powietrze oraz kilka porad przed zakupem znajdziesz w osobnym artykule.

PUNKT 6 – w miarę możliwości ogranicz wychodzenie z domu.

Dzięki korzystaniu z urządzeń pomiarowych lub śledzeniu internetowych komunikatów możesz zorientować się, kiedy powietrze w twojej okolicy jest szczególnie zanieczyszczone. W tych godzinach nie opuszczaj domu. Gdy już będziesz mieć rozpoznanie, kiedy jakość powietrza jest najbardziej zadowalająca, zaplanuj na ten czas wietrzenie mieszkania, czy spacer z dzieckiem.

Znając i stosując powyższy plan walki ze smogiem na pewno podwyższysz jakość swojego życia.

 

Źródło: opracowanie własne
Foto: airly.org

Komentarze do wpisu (1)

14 listopada 2020

Bardzo ciekawy tekst, świadomość oraz zadbanie o Najbliższch to teraz, zwłaszcza teraz jest bardzo ważne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl