Newsletter
Dbasz o siebie i swoje zdrowie? Dołącz do grona osób takich jak Ty i korzystaj: -> ze sprawdzonej wiedzy -> i dedykowanych ofert specjalnych. Na start cały koszyk tańszy o 10%!
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Producenci
Lubisz promocje? My również :)
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO

35,90 zł

Cena regularna: 37,80 zł

Najniższa cena: 35,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO

119,80 zł

Cena regularna: 149,70 zł

Najniższa cena: 119,80 zł
szt.
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO

99,90 zł

Cena regularna: 119,80 zł

Najniższa cena: 99,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO

79,90 zł

Cena regularna: 89,80 zł

Najniższa cena: 79,90 zł
szt.
Mieszkanie bez roztoczy – jak wygrać walkę z kurzem? 0
Mieszkanie bez roztoczy – jak wygrać walkę z kurzem?

 Aktualizacja: 13.09.2022

Mieszkanie bez roztoczy – jak wygrać walkę z kurzem?

Nadwrażliwość na alergeny roztoczy kurzu domowego jest jednym z najczęściej występujących uczuleń na alergeny wziewne. Ekspozycja na wysokie stężenia alergenów roztoczy kurzu domowego jest czynnikiem, który może predysponować nawet do astmy.

Uczulenie na roztocze kurzu domowego poza możliwością wywołania astmy, może również wpływać na sam przebieg tej choroby, na ilości stosowanych leków, ilość zaostrzeń astmy, czy nawet na hospitalizację z powodu astmy lub nadreaktywność oskrzeli.

Co wywołuje uczulenie?

Najwyższe zagrożenie wystąpienia uczulenia jest związane z alergenami odkrytymi w drobinach kału roztoczyJeden osobnik wydziela do 20 drobinek kału na dzień. Okazuje się, że kurz domowy jest bardzo często koncentratem drobin kału roztoczy. Drobinki odchodów roztoczy otoczone śluzem są wszędzie, ponieważ łatwo przyklejają się do otoczenia. Drobinki unosząc się z kurzem, są wdychane i u ludzi wrażliwych powodują natychmiastową, atopową reakcję alergiczną:

  • zapalenie błon śluzowych nosa, spojówek,
  • wyprysk atopowy,
  • a często także atopową astmę oskrzelową.

Osoby uczulone na roztocze kurzu domowego - jakie zgłaszają objawy?

Okres jesienno-zimowy generuje najsilniejsze objawy kliniczne alergii na roztocze kurzu domowego. Gdy pojawią się objawy kataru, kichania, wypryski na skórze o charakterze atopowym, świąd i niedrożność nosa szczególnie w godzinach rannych oraz w czasie sprzątania, zamiatania czy odkurzania może to sugerować obecność nadwrażliwości na alergeny roztoczy kurzu domowego. Mogą pojawić się nawet objawy astmy oskrzelowej. Nasilenie dolegliwości występuje jesienią, kiedy mieszkania są rzadziej wietrzone, a okna są pozamykane przez większą część dnia. Włączenie centralnego ogrzewania dodatkowo powoduje ruch ciepłego powietrza i większą ekspozycję.

Alergia na roztocze

Co wiemy o życiu roztoczy kurzu domowego?

Alergia na roztocze

Roztocze żyją od 1 do 4 miesięcy. Idealne warunki do życia to wilgotność powyżej 75% wilgotności względnej powietrza. Cykl rozwojowy roztoczy trwa zwykle około miesiąca, dorosłe roztocze natomiast żyją od 2 do 3 miesięcy. Roztocze są keratynofagami, tzn. odżywiają się złuszczonymi komórkami naskórka człowieka i zwierząt. Naskórek człowieka, który zostaje złuszczony w ciągu dnia może wyżywić klika tysięcy osobników przez kilka miesięcy. W mieszkaniach roztocze znajdziemy w miejscach, które zapewniają im źródło pożywienia, ochronę oraz odpowiednią wilgotność. Obecne są więc w łóżkach, matach, dywanach, meblach tapicerowanych, zabawkach pluszowych, zasłonach. Idealne warunki dla ich rozwoju to: temperatura około 25 stopni Celsjusza, wilgotność powietrza powyżej 75-80%.

WIEDZĄC JAK DŁUGO ŻYJĄ I GDZIE NAJCZĘŚCIEJ BYTUJĄ ROZTOCZE - WYKORZYSTAJMY TĘ WIEDZĘ, ABY SKUTECZNIEJ ELIMINOWAĆ ICH ALERGENY.

  • Należy usuwać nie tylko roztocze, ale i ich odchody, bo to one są głównymi sprawcami alergii. Kluczem będzie cykliczność i regularność - nie rzadziej niż co miesiąc, najlepiej raz na tydzień.
  • Często wietrzmy mieszkania, usuńmy meble i materiały, które stanową doskonałą ochronę dla roztoczy: jaśki, pokrycia meblowe, meble tapicerowane.
  • Warto wspomóc się preparatami do neutralizacji roztoczy na meblach tapicerowanych, materacach, narzutach, zabawkach itp.
  • Pościel pierzemy w temperaturze 60°C oraz dodajemy preparat neutralizujący roztocze.
  • Stosując preparaty neutralizujące roztocze zalecane jest działanie kompleksowe, tzn. stosowanie jednocześnie preparatów do prania wraz z preparatami do stosowania miejscowego (np. spray). Używanie takich preparatów zaleca się do neutralizacji roztoczy na meblach tapicerowanych, materacach, narzutach, zabawkach itp.
  • Utrzymujmy właściwą wilgotność i temperaturę w pomieszczeniach.
  • Zabawki pluszowe trzymajmy w zamkniętych workach i co kilka dni poddajmy je zabiegom zamrażania w zamrażarce.
  • Stosujmy specjalne materiały o drobnej sieci oczek do pokrycia materacy, kołder i poduszek.
  • Nie używajmy do ogrzewania dmuchaw, które wzbijają kurz w powietrze.
  • Włączamy oczyszczacz powietrza - ma działać non-stop.

Alergia na roztocze

Na koniec ciekawostka

Czy u osoby uczulonej na roztocze kurzu domowego może dojść do reakcji alergicznej po zjedzeniu owoców morza takich jak np. krewetki, małże?

Może!

Zjawisko to nazywamy alergiczną reakcją krzyżową.

Czym jest to spowodowane? Podobną budową chemiczną różnych typów alergenów, np. wziewnych, pokarmowych czy kontaktowych. Zatem osoby uczulone na alergeny występujące w odchodach roztoczy kurzu domowego powinny unikać spożywania owoców morza ze względu na możliwość wystąpienia krzyżowej reakcji alergicznej.

 

Źródło: opracowanie własne
Foto: freepik.com, pixabay.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl