Newsletter
Dbasz o siebie i swoje zdrowie? Dołącz do grona osób takich jak Ty i korzystaj: -> ze sprawdzonej wiedzy -> i dedykowanych ofert specjalnych. Na start cały koszyk tańszy o 10%!
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Producenci
Lubisz promocje? My również :)
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO
OREKA kostka do demakijażu oczyszczająca + lniany woreczek - PROMO

35,90 zł

Cena regularna: 37,80 zł

Najniższa cena: 35,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - 2 x Spray + Wash Gratis - PROMO

119,80 zł

Cena regularna: 149,70 zł

Najniższa cena: 119,80 zł
szt.
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO
2 x Preparat na roztocza Acarix Spray 400 ml - zapas na rok! - PROMO

99,90 zł

Cena regularna: 119,80 zł

Najniższa cena: 99,90 zł
szt.
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO
Acarix - zestaw na roztocza - Spray + Wash - PROMO

79,90 zł

Cena regularna: 89,80 zł

Najniższa cena: 79,90 zł
szt.
Alergia w ciąży – jak sobie z nią radzić? 0
Alergia w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Alergia w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Piekące i łzawiące oczy, kichanie, swędzący nos, cieknący katar…

Masz alergię…

Gdyby nie to, że jesteś w ciąży – poszłabyś po pomoc do apteki i sprawa szybko by się rozwiązała.

A teraz?

Wziąć tabletkę, użyć kropli do nosa czy lepiej zacisnąć zęby i się jakoś przemęczyć?

Alergia staje się podwójnym problemem, jeżeli masz skłonność do uczuleń i zarazem spodziewasz się dzidziusia. Z alergią w ciąży jest różnie: czasami odmienny stan minimalizuje ją, czasami – nasila. Zdarza się nawet, że jej objawy pojawiają się po raz pierwszy właśnie wtedy, gdy kobieta spodziewa się dziecka.

Uczulenia nigdy jednak nie należy bagatelizować. Dzięki lekom antyalergicznym można z alergią żyć. Jednak gdy zachodzisz w ciążę, wszyscy radzą, byś je odstawiła.

Alergia w ciąży i jej leczenie to temat nadal kontrowersyjny i budzący żywe dyskusje na forach internetowych. Czy rzeczywiście jedynym ratunkiem łagodzącym objawy alergii będzie wapń, sól fizjologiczna i unikanie alergenów?

Wcale nie musi tak być – a w niektórych przypadkach przerwanie leczenia jest wręcz niewskazane.

Alergia w ciąży – pojawia się i znika

Dolegliwości alergiczne w czasie ciąży mają to do siebie, że wskutek zmian hormonalnych albo się zaostrzają, albo ustępują. Może też zdarzyć się tak, że będąc w ciąży objawy uczuleniowe dostrzeżesz u siebie po raz pierwszy.

Bez względu na rozwój wypadków, powinnaś ostrożniej niż zwykle podchodzić do produktów, które najczęściej wywołują uczulenia:

  • cytrusów,
  • czekolady,
  • orzechów,
  • owoców morza,
  • mleka,
  • miodu.

Nie eksperymentuj też z nowymi kosmetykami – stosuj sprawdzone preparaty lub używaj tych z apteki.

Wszelkie objawy, które mogą wskazywać na alergię powinnaś bezzwłocznie skonsultować ze specjalistą.

W ciąży kontynuuj leczenie alergii

Jeśli już wcześniej byłaś pacjentką alergologa, to nie ma powodu przerywać leczenia. Najważniejsze jest, byś jak najszybciej po stwierdzeniu ciąży go odwiedziła, bo być może okaże się, że ze względu na twój odmienny stan trzeba zmodyfikować leczenie i wymienić leki na bardziej bezpieczne dla rozwijającego się dziecka. To ważne, bo w przypadku ostrej alergii, której towarzyszą duszności, zrezygnowanie z leków może grozić dziecku niedotlenieniem. Czyli skutki unikania leczenia mogą być dużo groźniejsze niż ewentualny szkodliwy wpływ leków.

Alergia w ciąży zawsze pod kontrolą

Pamiętaj! Również w przypadku alergii obowiązuje żelazna zasada, że w ciąży nie przyjmuje się żadnych leków, nawet tych dostępnych bez recepty, bez konsultacji z lekarzem.

Jeśli więc nie jesteś pod stałą opieką alergologa i do tej pory na własną rękę sięgałaś po leki dostępne bez recepty, to po stwierdzeniu, że jesteś w ciąży, jak najszybciej odstaw je i idź do lekarza.

Bezpiecznie dla siebie i dziecka możesz jedynie stosować sól fizjologiczną i wodę morską do płukania nosa, a do łagodzenia podrażnienia skóry – maść typu Alantan.

Możesz też pić wapń, ale nie więcej niż 1000 mg na dobę (nadmiar wapnia, szczególnie w połączeniu z witaminą C, może spowodować kamicę).

Jak sobie pomóc?

Najprościej byłoby unikać kontaktu z substancją, która cię uczula. Problem w tym, że zazwyczaj nie jest to w pełni możliwe. Łatwiej jest unikać alergenów pokarmowych; większe kłopoty może sprawiać np. sierść zwierząt. A już szczególnie trudno jest uciec przed pyłkami roślin czy kurzem.

Ale są sposoby, by zminimalizować ich ilość w otoczeniu.

Dobrze jest wiedzieć, na co masz alergię. Alergenami są zazwyczaj pyłki traw i drzew, roztocza kurzu domowego, produkty mleczne, miód i orzechy, sierść i wydzieliny zwierząt domowych, leki. Obserwuj swoje reakcje, a znając alergen – podejmij stosowne środki.

Śledź komunikaty o pyleniu roślin – znajdziesz je w telewizyjnych i radiowych prognozach pogody oraz na stronach internetowych.

  • Jeśli uczulają cię zwierzęta, unikaj kontaktu z nimi.
  • Jeśli jesteś uczulona na kurz (a właściwie na żyjące w nim roztocza) – nie odkurzaj – poproś kogoś o pomoc, często zmieniaj pościel, pozbądź się firan, nakryć i dywanów.
  • Jeśli uczulają cię pyłki, ogranicz czas przebywania na dworze, unikaj spacerów w okresach największego stężenia pyłków w powietrzu (najlepszą porą na wietrzenie i na spacery jest dla ciebie czas po deszczu oraz ranki i wieczory, gdy wilgoć sprawia, że w powietrzu jest mniej pyłków). W suche dni unikaj otwierania okien.
  • Śledź komunikaty o pyleniu roślin. Po przyjściu do domu przebierz się, weź prysznic. Oczy i nos możesz przepłukać przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną.
  • Jeśli masz skłonność do alergii skórnych, unikaj nowinek kosmetycznych. Stosuj znane i sprawdzone preparaty, nie eksperymentuj.
  • Unikaj stresu i zmęczenia, staraj się także dobrze wysypiać i jak najmniej denerwować, bo stres i zmęczenie nasilają reakcje uczuleniowe, a dodatkowo źle wpływają na ciebie i dziecko.
  • Jeśli masz alergię pokarmową, nie jedz tego, co cię uczula. Ale bez względu na to, jaki masz rodzaj alergii, w ciąży (i w czasie karmienia piersią) ostrożnie sięgaj po produkty, które częściej niż inne wykazują właściwości uczulające. Należą do nich m.in.: owoce cytrusowe i drobnopestkowe, mleko krowie, jajka, kakao, orzechy, miód, ryby i owoce morza, np. krewetki. Wszelkie rumienie, krostki, obrzęki, pokrzywka, swędzące zaczerwienienia na skórze mogą być spowodowane alergenami pokarmowymi. W takich przypadkach zalecana jest dieta eliminacyjna.

Jeśli przy alergii musisz sięgnąć po leki

Niestety, nie zawsze udaje się unikać kontaktu z alergenem. Przecież mama uczulona na pyłki roślin nie zamknie się w domu na czas ich pylenia, czyli często na kilka miesięcy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są leki antyalergiczne. Ale pamiętaj: tylko alergolog może zdecydować, które to będą preparaty i w jakich dawkach powinnaś je przyjmować. Na własną rękę lepiej się nie lecz! Pochopnie zastosowany lek nie tylko nie zaradzi problemowi, ale może źle wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego przyszła mama, która choruje na alergię, powinna być pod stałą opieką nie tylko ginekologa, lecz także alergologa.

Bezpieczne sposoby leczenia alergii w ciąży

  • przy alergicznym nieżycie nosa – płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej
  • przy atopowej, skłonnej do podrażnień skórze – kojące kremy i maści, np. typu Alantan, Beta-Skin
  • przy alergii wziewnej i kontaktowej – picie wapna do 1000 mg dziennie
  • przy alergii w ciąży korzystaj ostrożnie z kropli do nosa, a przy astmie i stanach spastycznych oskrzeli – z inhalatorów dooskrzelowych.

Szczepionki, czyli immunoterapia

Immunoterapia polega na podawaniu określonych dawek alergenów przez kilka do kilkunastu miesięcy. W efekcie organizm „uczy się” ignorować te substancje i nie reaguje na nie uczuleniem lub objawy stają się słabsze. Choć szczepionka nie wpływa na dziecko, immunoterapii nie rozpoczyna się u kobiety ciężarnej czy karmiącej piersią. Odczulanie można zacząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Ale jeśli rozpoczęłaś kurację przed ciążą i otrzymujesz już tylko dawki podtrzymujące, możesz kontynuować terapię.

Ważne

Niewskazane leki na alergię w ciąży:

  • leki antyhistaminowe,
  • tabletki udrażniające nos,
  • maści z inhibitorami kalcyneuryny.

Podsumowanie

Najbardziej skuteczna walka z alergią w czasie ciąży to unikanie na co dzień substancji lub czynników uczulających.

Spróbuj sobie pomóc stosując bezpieczne metody wspomniane powyżej.

Jako alergiczka w ciąży powinnaś być pod stałą opieką dwóch specjalistów – ginekologa i alergologa.


Źródło: opracowanie własne na podstawie poradnikzdrowie.pl, parenting.pl, babyboom.pl
Foto: pixabay.com

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl